27QG110 Oțel siliconic
categorie
cele mai recente bloguri
27QG110 Oțel siliconic
Oțelul cu siliciu orientat este un material din aliaj de fier și siliciu cu conținut scăzut de carbon, cu un conținut de siliciu de 0,5% ~ 4,5%, care are caracteristici precum permeabilitate ridicată (care poate reduce pierderile Joule în echipamentele electrice, poate îmbunătăți eficiența și efectele de economisire a energiei), pierderi mai mici de fier și coeficient de rezistență ridicat.
We have bulk hot sale products in stock at your choice. If you’re satisfied with our 27qg110 silicon steel, welcome to place orders with us. For detailed chemical composition and free sample, contact our factory now. Competitive price and good service are offered.
27QG110 Steel Mechanical
| Yield Rp0.2 (MPa) | Tensile Rm (MPa) | Impact KV/Ku (J) | Alungire A (%) | Reduction in cross section on fracture Z (%) | As-Heat-Treated Condition | Brinell NMness (HBW) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 533 (≥) | 285 (≥) | 22 | 24 | 31 | Solution and Aging, Annealing, Ausaging, Q+T,etc | 143 |
27QG110 Steel Product Description
| Numele produsului | Factory price m4 grade crgo electrical steel silicon steel sheet in coils for transformer |
| Material | silicon steel |
| Grade | m4 |
| Capacity | about 2000 tons per month for the coil product |
| Lățime | 40mm-1200mm 1000/1100/1200(mm) or per customer’s request |
| Nominal Thickness | 0.3mm |
| Max.Core Loss | 50w1300 7.5W/kg,50W800 5.8W/kg,50W600 4.2W/kg. |
| Min.Induction | 50w1300 1.74T,50W800 1.70T,50W600 1.67T. |
| Min.Lamination Factor | 97% |
| Aplicație | compressor motor,electric machinery,rectifier,transformer,etc. |
Our advantages
good dustproof; Anti-humidity and thermal performance; The contact design is more reliable;
no welding, convenient assembly;
shape and key design can be designed and produced according to customers’ requirements
- Anchetă
Vă rugăm să completați numele, adresa de e-mail și mesajul de mai jos. Vom citi cu atenție informațiile dvs. și vă vom răspunde cât mai curând posibil. Vă mulțumim pentru contact și sprijin.













