27QG110 Силициева стомана
категория
най-новите блогове
27QG110 Силициева стомана
Oriented silicon steel is a low-carbon silicon iron alloy material with a silicon content of 0.5%~4.5%, which has characteristics such as high permeability(which can reduce Joule loss in power equipment, improve efficiency and energy-saving effects), lower iron loss and high resistance coefficient.
We have bulk hot sale products in stock at your choice. If you’re satisfied with our 27qg110 silicon steel, welcome to place orders with us. For detailed chemical composition and free sample, contact our factory now. Competitive price and good service are offered.
27QG110 Steel Mechanical
| Yield Rp0.2 (MPa) | Tensile Rm (MPa) | Impact KV/Ku (J) | Удължаване A (%) | Reduction in cross section on fracture Z (%) | As-Heat-Treated Condition | Brinell NMness (HBW) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 533 (≥) | 285 (≥) | 22 | 24 | 31 | Solution and Aging, Annealing, Ausaging, Q+T,etc | 143 |
27QG110 Steel Product Description
| Име на продукта | Factory price m4 grade crgo electrical steel silicon steel sheet in coils for transformer |
| Material | silicon steel |
| Клас | m4 |
| Capacity | about 2000 tons per month for the coil product |
| Ширина | 40mm-1200mm 1000/1100/1200(mm) or per customer’s request |
| Nominal Thickness | 0.3mm |
| Max.Core Loss | 50w1300 7.5W/kg,50W800 5.8W/kg,50W600 4.2W/kg. |
| Min.Induction | 50w1300 1.74T,50W800 1.70T,50W600 1.67T. |
| Min.Lamination Factor | 97% |
| Приложение | compressor motor,electric machinery,rectifier,transformer,etc. |
Our advantages
good dustproof; Anti-humidity and thermal performance; The contact design is more reliable;
no welding, convenient assembly;
shape and key design can be designed and produced according to customers’ requirements
- Запитване
Моля, попълнете името, имейла и съобщението си по-долу. Ние ще прочетем внимателно информацията ви и ще ви отговорим възможно най-скоро. Благодарим ви за контакта и подкрепата.













