Nickel 201 Plate/Sheet
kategori
Blog terbaru
Nickel 201 Plate/Sheet
Packaging & Delivery:
● Delivery: within 10-15 days or considering the quantity
● Transport: By bulk or Containers;
● Supply ability: 3000 metric tons/ month;
● Payment terms L/C, T/T;
Packing:
● It can pack by container or bulk vessel.
● Standard export seaworthy package, it use steel belt with bundle according product’s size.
● We can make it as your requirement.
Detail Produk
Specification
| Product Name | Nickel 201 |
| Type | Plate,Coil,Strip,Pipe,Bar |
| Ketebalan | 0.3-150mm |
| Length | 3000mm,5800mm,6000mm,9000mm,12000mm,etc. |
| Width | 40mm-600mm, 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc |
| Standar | ASTM,JIS, AISI, GB, DIN, EN |
| Surface | BA,2B,NO.1,NO.4,4K,HL,8K |
| Certification | ISO, SGS |
| Technique | Cold Rolled, Hot Rolled |
| Edge | Mill Edge Slit Edge |
| Quality | SGS Inspection |
| Price Term | CIF CFR FOB EX-WORK |
| Payment Terms | T/T L/C and Western Union etc |
| Aplikasi | It is widely used in high-temperature and electric industry, medical devices, construction, chemistry, food industry, agriculture, and ship components. It also applies to food and beverage packaging, kitchen supplies, trains, aircraft, conveyor belts, vehicles, bolts, nuts, springs, and screen mesh etc. |
Description
| MATERIALS | GB | ASME/ASTM | DIN | JIS | SPECIFIC GRAVITY g/cm3 | CONTENT |
| NICKEL | N4 | N02201 | 2.4068 | NLC | 8.9 | 99Ni-0.15Fe-0.2Mn-0.1Si-0.1Cu-0.10C |
| NICKEL | N6 | N02200 | 2.4066 | NNC | 8.9 | 99Ni-0.15Fe-0.2Mn-0.1Si-0.1Cu-0.10C |
| NICKEL | N02270 | 2.4050 | 8.9 | 99.9Ni-0.02Fe-0.001Mn-0.002Si-0.005Cu-0.01C |
- Pertanyaan
Silakan isi nama, email, dan pesan Anda di bawah ini. Kami akan membaca informasi Anda dengan seksama dan membalas Anda sesegera mungkin. Terima kasih atas kontak dan dukungan Anda.





